Nomadland: Budućnost mladih na selu

Projekt Nomadland je priča o životu, novim počecima i avanturama.

Ruralna područja u Europi suočena su s iseljavanjem mladih i starenjem stanovništva, što dovodi do zastoja u regionalnom razvoju, društvene polarizacije, osiromašenja, neiskorištenosti javne infrastrukture i negativne slike o ovim područjima. Istovremeno, zbog digitalizacije poslova i pojave novih industrija (izrada digitalnog sadržaja, digitalni marketing, online prodaja…), započeo je drugačiji trend – porast rada na daljinu, koji je postao značajan tijekom epidemije COVID-19. Zbog toga vjerujemo da su digitalni nomadi budućnost europskih sela!

Inspirativna vrata u prirodu

Henry Miller, istaknuti američki romanopisac, jednom je rekao da "nečije odredište nikada nije mjesto, već novi način viđenja stvari". Vjerujemo da je selo inspirativno odredište za mlade. To je raj koji čeka da bude otkriven. Partnerstvo projekta sastoji se od organizacija koje razumiju, osjećaju i vjeruju u selo. Organizacije Institut ID20 (Slovenija), ATPERSON (Španjolska), Udruga Prizma (Hrvatska) i INI-Novation (Njemačka) imaju zajednički cilj – donijeti novu nadu europskom selu. Projekt sufinancira Europska komisija kroz program Erasmus+.

Prije nekoliko mjeseci pokrenuta je nova mrežna stranica koja bi trebala nadahnuti i otvoriti vrata u prirodu. Mrežna stranica nomadland-project.com donijet će aktualne informacije o prednostima i manama sela. Krenite u obilazak nadahnjujućih novih odredišta za digitalne nomade koji se šire diljem Europe ili pročitajte osobne priče digitalnih nomada koji su razvili svoju strast prema selu i zaronili u svijet u zagrljaju prirode i avantura. Shvatite snagu prirode čitajući priče mladih ljudi koji žive na selu.

Godina novih ideja

Sljedeća, 2023. godina bit će puna pozitivnih uvida u prirodu i život digitalnih nomada. Na proljeće ćemo objaviti prvi časopis posvećen svijetu seoskih digitalnih nomada i organizirati trening za osobe koje rade s mladima iz četiri različite zemlje – Hrvatske, Slovenije, Španjolske i Njemačke. Poseban vodič koji će služiti svim zainteresiranim za pružanje podrške razvoju digitalnog nomadizma u ruralnim područjima bit će objavljen u jesen 2023. godine s četiri pronicljiva događaja u područjima gdje partneri djeluju, tijekom kojih ćemo raditi s javnim i privatnim dionicima na razvoju novih rajeva za digitalne nomade!

Pred nama su uzbudljive avanture

Provedbom projekta “Nomadland: digitalni nomadi – nova prilika za ruralna područja” ćemo:

• istražiti kako fenomen digitalnih nomada može pozitivno utjecati na razvoj rada s mladima te osobni i profesionalni razvoj mladih u ruralnim i perifernim područjima (uključujući manje gradove);
  • izraditi prvi vodič za pomoć osobama koje rade s mladima i donositeljima odluka u stvaranju uvjeta za privlačenje digitalnih nomada u ruralna područja;
  • predstaviti selo kao inovativno, multikulturalno područje s mnogo novih mogućnosti za mlade;
  • podići svijest o radu na daljinu u ruralnim područjima kao mogućem odgovoru na iseljavanje mladih (svi intelektualni rezultati projekta);
  • baviti se digitalnom transformacijom ruralnih područja, s posebnim osvrtom na područja Idrije (Slovenija), Odenwalda (Njemačka), Općina Gračac i otok Iž (Hrvatska) i Cuenca (Španjolska);
  • okupiti mlade ljude, donositelje odluka i osobe koje rade s mladima kako bi ponudili nove ideje lokalnoj zajednici.

Postanite dio naše zajednice. Pratite nas na društvenim mrežama:

ili jednostavno posjetite platformu projekta.

Ovaj članak je nastao u okviru provedbe projekta pod nazivom Nomadland: digital nomads – a new opportunity for the European rural areas. Projekt je sufinanciran sredstvima Erasmus+ programa Europske unije. Ovaj članak odražava stajalište autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.